Víno a jeho historie

 

 

Mé inzeráty

 

Věděli jste, že KAŽDÝM odemčením
mobilu můžete vydělat nějakou částku?

Jestli chcete poradit jak to nastavit, ozvěte se mi a já Vám s tím poradím. Je to zdarma. Peníze se připisují každý večer a můžete si je buď poslat na účet do banky nebo si za ně vzít kredit na volání.

 

Jak pomáhat kočičkám a pejskům
  bez domova i v útulcích ZDARMA!
Kdo chce pomoci zvířátkům v nouzi, tak může!

 

Vydělávejte voláním a hraním her
SKVĚLÁ aplikace ZDARMA, která Vám vždy, když voláte nebo hrajete hry, bude vydělávat peníze. Vhodné pro PC i mobil.
Zavoláte - zaplatí Vám. Napíšete SMS - zaplatí Vám. Pošlete soubor - zaplatí Vám. Dobré co? A Vy neplatíte nikdy nic ... jen vyděláváte :)!

 

PŘESNÝ ČAS V ČR !
Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?
Přesný čas v ČR. Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?

 

Pohádky pro děti
Stovky krásných Českých pohádek v textu a pár i namluvených pro děti ZDARMA

 

 

KONTAKT

 

Domů

Víno a jeho historie   

Víno a jeho historiePěstování vinné révy a vznik vína můžeme spojit s několika pověstmi. Pokud budeme čerpat z biblických příběhů, je tato rostlina spojena s horou Ararat. Zde Noe přistál a mezi kmeny své Archy nalezl pnoucí se rostlinu, kterou zasadil. Na podzim uviděl na rostlině trs zajímavých a velmi chutných plodů tmavomodré barvy. V průběhu dalších let spolu se svými syny pomocí odnoží rostlinu rozmnožil. Tak osázený svah hory postupně dával velikou úrodu. Ve snaze tuto úrodu uchovat na pozdější dobu, plnili hrozny do nádob a uložili je do tmavých spíží. Narušené hrozny pustily šťávu a začaly kvasit za vzniku osvěžujícího nápoje. Čím déle však nápoj ležel v nádobách, tím více se jeho vlastnosti měnily a vznikal opojný nektar, který zaháněl nejen žízeň ale také chmury a špatnou náladu. Po vypití většího množství prováděli lidé kousky doslova šílené – o Noem se vypráví, že dokonce svlékl šaty, zpíval a tančil a pak zpitý padl k zemi, kde blahořečil opojnému nápoji.

Víno a jeho historieV řecké mytologii je vinná réva spojena s veselým bohem Dionýsem, který byl znám i pod jménem Bakchos. Zeus si velmi oblíbil jednu z dcer krále Kadma, krásnou Selenu. V podobě smrtelného člověka ji navštěvoval, kdykoli se mu zastesklo, což se samozřejmě nelíbilo jeho manželce, bohyni Héře. Ta vymyslela krutou pomstu. Vzala na sebe podobu Seleniny chůvy a poradila své schovance, aby Dia požádala, ať se před ní objeví v celé své kráse. Takový jaký vchází do ložnice Héry, s hromy a blesky. Selena, jako každá žena nedůvěřivá k vychloubačným řečem, požádala Dia o splnění jednoho přání. Zamilovaný Zeus přísahal, že splní každou, ale když uslyšel její prosbu, zhrozil se protože žádný smrtelník nemůže přežít Diovy blesky. Ale nezbylo, než přání své milenky splnit. Oheň, způsobený bleskem, usmrtil Selenu, zapálil dům, však dít již počaté ochránil břečťan ze země vyrostlý. Zeus dítě donosil zašité ve svém boku a po narození byl chlapeček pojmenován Dionýsem. Vychovávaly ho lesní víly a Diova teta.

V mládí Dionýsos holdoval lovu, zábavě a toulkám s družinou po kraji. V Lýdii se seznámil s hochem, který se jmenoval Ampelos a který se stal jeho nejvěrnějším přítelem. Když ale Ampelos spadl se skály, prosil Dia, aby mrtvému jinochovi vrátil život. Zeus se smiloval proměnil hocha v keř vinné révy, který přináší nejušlechtilejší a nejlahodnější plody ze všech darů živné země. Od té chvíle procházel Dionýsos se svou družinou různými kraji a všude učil pěstovat révu a lisovat víno, nápoj jiskrný a velmi opojný. Kdo nápoje jednou okusil, v zajetí jeho zůstal až do smrti. Dionýsova družina se rozrůstala o ty, jenž bezstarostně chtěli žít, smát se a veselit, ty jenž slávu vína po světě šířili. Víno a jeho historieÚcta k tomuto mladému, veselému bohu byla nesmírná, zvláště v ženách měl oddané ctitelky. Bakchantky se nazývaly, výskaly a křičely, radost rozdávaly nejen v družině.Dionýsos učil nejen révu pěstovat a víno poznávat ale jako všichni bohové byl i krutý. Král Lykůrgos, který se s bičem na družinu i Dionýse obořil, oklamán přeludem, svého syna zabil, sám sebe mečem posekal a na jeho zemi přišla neúroda a hlad. Až poté, co dav jeho poddaných jej nechal koňmi roztrhat, hladomor odešel a všem se v zemi opět ulevilo.

Podobně dopadli mnozí, protože Dionýsos štědře odměňoval ty kdož ho pohostili a krutě trestal ty kteří se mu příčili a božskost jeho neuznávali. Podle jiné legendy byl malý Dionýsos svěřen do výchovy bohu Hermovi. Ten byl však velmi zaměstnán, tak hocha vychovávaly nymfy v nyské dolině. V jeskyni porostlé révou poprvé ochutnal víno, jímž posléze posilňoval nejen sebe ale i svou družinu. Z těchto míst prý pocházejí první sazenice révy, které Dionýsos rozdával na svých cestách. Archeologické náleze dokladují, že réva zde byla již v mladší době kamenné, kde její bobule lidé sbírali a pravděpodobně i poznali účinky opojné šťávy, tedy nepoměrně dříve, než pověsti připouštějí. O pěstování révy se zajímali staří Asyřané a Babyloňané. I z Egypta jsou záznamy o pěstování révy z doby prvních dynastií faraónů. Bezmála u všech národů se dochovaly nejen pověsti ale i záznamy o pěstování révy a výrobě vína.

 

                                           

 
   
  ► Komunikujete rádi? (PC, tablet, Telefon) Vydělávejte na tom
  ► Potrebujete udelat Video-Konferenci, Video-Seminar, Webinar, Web-Poradu? ... A chcete navic Blog, Autoresponder, WebHosting & VideoEmail?
     Vyzkoušejte za 1$ !!! Zaregistrujte se a pak se mi ozvete

 


 Jak vydelat na Internetu penize! 100a, 100plus, 31x88, Abatar.cz, Admini, Aforismy, Alou, Diamond Kingdom, f-Send, Chamroka, Jak se zbavit dluhu, Kocky, Koupim chatuNFD, Nejoblibenejsi, Nejzadanejsi, Nejzajimavejsi, Pohadky ke stazeni, na dobrou noc, Slevy-naPresny cas, Rescue Plan, ValentinesVanocni pohadkyVideo e-maily, Zachranny plan

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace / Copyright © 100plus.cz   Ochrana osobnich udaju